11 Kasım 2010 Perşembe

Shakespeare'nin Hamlet'i!


Kitap okumak kadar sakin ve güzel bir olay yok. Eğer bir de sizi sarıp sarmalamış,içine kolayca almış bir bakıma yutmuşsa kitap..

Herkes kitap okur ama herkes Shakespeare okumaz. Hatta çoğu insan Shakespeare'yi ezberden yazamaz :)

Shakespeare okumamışsanız şayet,bir çok filmi,tiyatroyu mizanseni anlamamışsınız demektir.
Çünkü tiyatro Shakespeare'den beslenmiştir.Bir çok film repliği Shakespeare'den esinlenilmiştir.
Herşey bir yana 1500-1600'lerde yaşamış Shakespeare neler yazmış da hala günümüzde okunmakta hala bilinmekte, hala tiyatro ve sinema,edebiyat ondan beslenmekte...

Shakespeare'nin hayatı hakkında tam veriler yok,kesik kesik bilgiler,bazı tarihler de nerede olduğu bilinmiyor hatta gibi.Ama yazdıkları,ruhunun nerelerde olduğunun en büyük kanıtları.

Benim hali hazırda edindiğim ve bir çok kişi gibi okumakta geç kaldığım Hamlet yeni elimde.Gayet keyifli.Tiyatro okumalarını belki bir çok insan sevmez ama bu gerçekten tiyatro'dan fazlası.Zaten Hamlet hiç bir zaman tam oynanabilecek nitelikte bir oyun değil.Çünkü çok uzun,oyunu derlemek,hangi sahnelerin oynanacağına karar vermek,konu bütünlüğünü sağlamak çok zor.Ki zaten hepsi oynanmaya çalışılsa 5 saatlik süre demektir bu.İmkansız.

Fakat elinizdeyken oyunun imkansızlığı değil Shakespeare'nin ruhu saracak sizi.Shakespeare'i kulaktan dolma bilgilerle tanımamalı insan,okumalı.Gerçekten asırları aşanmasının sebebi,ancak tiyatroyu izleyerek de demiyorum bakın,okuyarak anlayabilir insan.

Geç kalmadınız.Hamlet,Kral lear ya da Othello.Birini alıp okumaya başlayın .

Ve benimle muhakak paylaşın :)

İyi okumalar...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Birşeyler söyleyesim geldi