26 Ocak 2011 Çarşamba

Bir Elif Şafak "denemesi" - Firarperest


Elif Şafak kuşkusuz son dönem yazarları arasında en meşhur olanı. Meşhurluğunun çok satan kitaplarıyla da ilintilendirmiyorum direk. Görsel olarak ta diğer yazarlara nazaran göz önünde bir yazar.
Elif Şafak'ın romanlarını severim. Kurguları güzeldir, dili güzeldir.
Zaten oldukça tutulan sevilen bir yazar olup çıktı.
Fakat denemelerin benim için özel olan yerini dile getirmişliğim çok. Ayrı bir lezzet ayrı bir haz duyuyorum deneme okurken.
Genelde denemeler bahar havası estirir bende. Kasveti ve bulanıklığı durultur, hengameyi kaldırır, günlük yaşama bir "stop" düğmesidir adeta.
Fakat Firarperest tamamen melankolik ve karamsar bir yapıya sahip. Sosyal kaygılar içeren, öğütler veren, içten içe örgütlenmeyi öngören, çok çeşitli renklere sahip bir deneme olmuş. Kitabın kapağı siyah. Tam da içeriğe uygun bir kapak tercihi. Kitapta ki çizimler de ayrı bir hava katmış. Tabi ki Menteş'in romana verdiği çizgi molasını hatırlatmadan geçemem bu noktada :)
Fakat dil konusu olmamış. Çok basit bir dili var. Sevemedim, beni okurken çok sarmadı.
Yalınlıktan ziyade basit bir dile sahip bir deneme olmuş. Denemelerin yalınlığı güzeldir fakat üslubu sağlamdır.
Açıkcası romanlarına nazaran başarısız bir deneme kaleme almış diyebilirim Elif Şafak için. En azından nazarım da öyle.
Deneme sevenler, okuyabilir. En azından popüleritenin gerisinde kalmazsınız :)

2 yorum:

  1. mel'cim,
    ben de yenilerde okudum bu kitabi, genel olarak sana katiliyorum.. ama begendim de kitabi, özellikle yazarin ruh haline, sanat ve edebiyat dünyasina acilan bir kapi gibi oldu benim icin diyebilirim.. ama sunu da unutmamamk lazim, kitap deneme olarak ele alinmamis..yazilan köse yazilari sonradan derlenmis..

    isin ilginc tarafi ise, -kitapyurdu'ndaki azimsanmayacak sayidaki yorumlara göre- insanlarin bu kitabi roman zannederek almasi.. sonrasi ise elbette hayal kirikligi.. bu da su gercegi ortaya cikariyor ki, bizim milletimiz, isimlere takiliyor kapagi bile incelemiyor, ve isimlerden 'Elif Safak' gerekten iyi satiyor..

    YanıtlaSil
  2. Ben de okudum ve ilk defa bir elif safak kitabini hic begenmedim. Oturup bes dakikada yazilmis da yayinjanmis gibi geldi.

    YanıtlaSil

Birşeyler söyleyesim geldi