5 Mayıs 2011 Perşembe

Abiler ve Kardeşleri -Birfilm,biranime

Şu hayatta sahip olamayacağım ve bu yüzden hayıflandığım, birilerini rahatça kıskandığımı söyleyebileceğim tek bir konu vardır; abiler!

Onlar ağabeyler, yeri gelip kardeşlerinin annesi babası olmayı o kadar güzel başarırlar ki! Kardeşlerine kıyamazlar, hele ki o küçük kız kardeşe...
Nasıl da isterdim bir ağabeyim olsun... "Seni abime söyleyeceğim!" tehditlerini savurabilmeyi, güvenle omzuna başımı yaslayabilmeyi, gece geç saatlerde onunla dışarılarda dolaşabilmeyi..
Abi güç, abi sevgi, abi çare, abi her şey.

Fakat abi sevgisini içime ilmek ilmek işleyen filmlerden bahsetmek istiyorum size.


Birincisi sanki bizim buralardan ekranlara taşınmış bir film.


"Mommo Kız Kardeşim" yönetmenliğini Atalay Taşdiken'in yaptığı 2009 filmi. Avrupa'da bir çok ödülün sahibi. Ödüllerden ötesi ,fazlası var filmde. Abi var mesela, ayşesi için, kız kardeşi için her şey olmaya çabalayan bir abi. O kadar doğal o kadar içten ve can acıtıcı işlenmiş ki konu. Ekrandan içeri dalıp olaylara el atmak istiyorsunuz. Sakin ve acı bir film.Ahmet'in gözyaşları, Ayşe'nin saç telleri olan bir film. Sonu da başı da çaresiz.
Diğer film yani anime, Japonların "Hotaru no Haka" sı. (grave of the fireflies) - Ateşböceklerinin Mezarları" -. Anime seviyorsanız ki bu tarz eski animelere ben bayılıyorum, harika bir film. Bir animenin bu kadar yürek dağlayıcı olması gerekmiyordu diyor insan izledikten sonra. 1988, İsao Takahata filmi. Bu kadar gerçek olmasının bir sebebi de otobiyografik bir romandan uyarlanmış olmasıdır belki de. Film de Setsuko ve Seita 2. dünya savaşı sırasında kimsesiz kalıyorlar. Birbirlerinden başkası olmayan iki kardeş yaşamı biryerlerinden yakalamaya çalışıyor. Seita (14 yaşındaki abi) Setsuko'su için elinden geleni yapmıyor, o çok ama çok fazlasını yapıyor. Duygusal olmanıza gerek yok, bunlar her insanı ağlatacak türden yapıtlar. O yüzden izlemeye başlamadan önce selpakları hazır edin derim ben :)
Herkese şimdiden iyi haftasonları.

3 yorum:

 1. 2 tane abim var canım ve abisi olmayanların bu gereksiz imrenmesine bir anlam veremiyorum.
  abi sevgisini anlatıyorsa bu film ve anime ben almıyayım:D

  YanıtlaSil
 2. abi var abicik ! var tabii.

  YanıtlaSil
 3. uff kızlar bu da sizin talihsizliğiniz o zaman.
  Aksine syhn izle ve izlet ki "bak gör ne abiler var" diyebilesin dimi :)

  YanıtlaSil

Birşeyler söyleyesim geldi