18 Haziran 2011 Cumartesi

Bilmediğin değil, bildiğin labirent


Çok farklı bir zamandayım. Hem de çok farklı.

Uzaklardayım şimdi sanki. Uzaklardaki "Ben"'e bakıyorum. Gözlerim yaşlı, umutsuz ve istediği hiç bir şey yolunda gitmeyen bana...

Gülümsüyorum dedikleri gibi gerçekten. Bir gün tüm bu olanlara gülümseyip geçecek, çocukmuşum diyeceksin diyen herkes haklı çıkıyor. Ben ağlıyorum ve ben gülüyorum.

Zamanın hileli oyununun hilesini bulmuşcasına seviniyorum şuanda. Şuanda olanlar gelecek bana belki daha sevimli gelecektir. Gelecekteki ben! şuanki beni özleme lütfen. Daha mutlu daha huzurlu ol, beni oldugum yer de sev, beni fotograflarda sev mesela . Beni asla isteme ama. Tıpkı uzaklarda bıraktığım ben'e yaptığım gibi. Gelecek her zaman daha aydınlık olmalı.

Bütün bunları yaşayan benim. Evlilik tasması dedikleri şeyi parmağıma gecirecek olmanın verdiği çılgınsı mutluluğu yaşıyorum. Bunu aklı selimler yapmıyor inanın bana. Çünkü evlenmek delilerin icat ettiği bir şey. Hangi akıllı, hiç tanımadığı bir insanla bir ömür geçirmeye evet diyebilir ki? Hem insan okadar karmaşık ki ne kadar tanırsanız içinden okadar çıkılmaz bir hal alır. İnsanın bulmacası çözülmez. Bir kapısından girilip diğer kapısından çıkılabilen bir labirent değildir insan. İnsan gerçek bir labirenttir, labirent olmanın hakkını fazlasıyla verir. Labirent,evliliğin doğasını açıklama da birebir,aslında tam olarak bu!. Labirent Fransızca'dan gelir. Yunan mitolojisinde Girit kralı Minos tarafından mimar Dedalus'a yaptırılmış, bir yaratığı hapsedip ona 7kız ve erkek kurban etmek için. Minos'un kızı Ariadne Theseus'a aşık olur Theseus labirente yaratığı öldürmeye girer yolu bulabilsin diye kız ona yumak verir, ip sayesinde sevgilisi ve diğerleri dönüş yolunu bularak kurtulur.

Labirente girip yolu kaybetmemenin anahtarı yumağınızdır. Size yumak verip kapısında bekleyeceğine emin olduğunuz birisi yoksa o labirente girmeyi düşünmeyin bile. Yoksa talih size yaratığın yemi olmaktan öteye rol biçmez.

Fakat yine de yumağıyla kurtardığınız sevgilinizin sonsuz sadakat ve aşkla size bağlı kalacağı gibi hayaller kurmaktanda uzak durmak gerek.Yoksa sonunuz Theseus ve Ariadne gibi de olabilir, sevgiliniz sizi bir adada "unutabilir(!)" :) Bir beşerin tüm ihtimallerini hesaba katıp yola çıkmak en iyisi o halde.

Hiç bir labirentte kaybolmamak dileğiyle..

** Minyatür, Theseus yaratıkla boğuşması

1 yorum:

  1. Çok güzel bir balış açısı. Allah size en hayrlısını nasib etsin. Labirentte kaybolamamanız dileğiyle. Allah mesud etsin.

    YanıtlaSil

Birşeyler söyleyesim geldi