23 Ekim 2012 Salı

Biraz internet olan bir yere göç edelim!
Bundan on yıl öncesine kameraları çeviriyorum. Buğulanan görüntü tekrar geldiğinde eve yeni gelen bilgisayarımızı hatırlıyorum.  Gri koca monitor, gri kasa. Eve bağlanan internet. İnternetsiz anların kurtarıcısı 196, mailler, mynet… Hepsi zamanla geri de kaldı. Artık msn bile tarih oldu diyebiliriz.
İnternet on yılda inanılmaz bir hızla hayatımızı ele geçirdi. Bilim kurgu filmlerinde robot istilası olur, insanlar bir zaman sonra o robotlara düşman olur hani. Çünkü etrafta çok robot vardır ve gerçekle mekanik karışmıştır. Bende aynısını internet için hissetmeye başladım. Sağımız solumuz önümüz arkamız  artık internet tarafından sobelenmiş durumda.
İnternetin yararları ve zararları tarzında bir makale yazmak değil niyetim. Nitekim onlardan binlercesi var. İnternet yararı ve zararıyla artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Onunla beraber yaşıyoruz.  Şu an sormak ve anlatmak istediğim şey bir aydır internetsiz yaşamam sonucu ortaya çıktı J  İnternetimiz var öyle böyle peki ya bir gün internet yok olsa?
Bir sabah kalktınız, maillerinize bakacaksınız. Bilgisayarı açtınız ve internet yok! Modeminizi kurcaladınız yok!. Telefonunuzdan girmeye çalıştınız olmadı, arkadaşınızı aradınız, ondada yok. Sorun giderilsin diye ilgili yeri aradınız, problem olduğunu söylediler. Sonra işe gittiniz işte de yok. Hiçbir yerde internet yok. Hatta televizyonu açtınız,  haberlerde sadece internetin arızası yer alıyor!..
Böyle bir durumda ne yapardınız? İşleriniz, arkadaşlarınız, sanal sosyal hayatınız, planlarınız, programlarınız her şey ama her şey yok olup gitmiş gibi olur değil mi?
Muhtemelen ekonomi biranda sarsılır,  tüm dünyada iletişim yok olur, telefon hatları kitlenir…
Küçük mü büyük mü kestiremediğim bir çapta kriz durumundan sonra insanlar tekrar adapte olmaya çalışırlar internetsiz hayata. Ama ne zor değil mi?
Sanki artık çekilen fotoğrafların anlamı yok gibidir, çünkü ekleyecek bir facebook yoktur.  Gerçekte yaptığınız 140 karakterlik geyiklere kankalarınızdan başka gülen yoktur, tarih oldu RT’ler… İnternet meşhurları, fenomenleri bunalıma girer. İnternetten ekmek kazananlar büyük bir yıkıma uğrar. Gittiğiniz yerde check-in yaparak  bildirdiğiniz mekanları artık annenizden başkası bilemez.  Yazılan bloglar, tutulan günlükler artık yerini kağıda kaleme bırakır.Siyasetçiler twitter’da yazışamaz ve şarkıcılar kavga edemez. Magazin sektörü büyük bir sekteye uğrar. Artık televizyona çıkmak gerçekten büyük bir olay olur.
Büyük bir bilgi ağı yerle bir olur. Atılan meydan lourrese’ler aranır belki çöplerden J
Gazeteler okunmaya başlanır, kitaplar daha fazla önem kazanır. Kütüphaneler yeniden gözde mekanlar olur  J Bilginin değeri artar  çünkü elde etmek gerçekten zor olur.
İnternetsizlik sanırım dünyayı  otuz sene öncesine döndürür. Çünkü henüz on senedir bu kadar faal olan internet sanki otuz yıllık bir gelişme sağlamış gibi.
Yine de sanırım en kötü internet, internetsizlikten iyidir.  Getirilerini olumlu kullandığınız müddetçe gayet keyifli bir nimet ayrıca.
Yazımı bu hisleri anlatan en iyi South park bölümüyle sonlandırıyorum.
Allah bizi internetsiz bırakmasın ! 


8 yorum:

 1. kesinlikle inernetsiz telefon bile düşünemiyorum pat dokunduğumda nerde olursam olayım internete erişmeliyim ne olacak bu halimiz.
  eskiden aylık saatlik s internet paketleri olurdu onu nimet sayardık.
  şimdi 7\24 ve sınırsız internet bile ışık hızında olmadığından yakınıyoruz ovv yoo:)

  YanıtlaSil
 2. Merhabalar,

  Mübarek kurban bayramınızı en içten kalbi duygularımla tebrik ederim. Bu bayramda kalplerimiz sevinçle dolsun, sağlık ve huzur bizimle olsun, bütün acılarımız unutulsun, sevdiklerimiz hep yanımızda olsun, yaptığımız ve yapacağımız tüm dualarımız kabul ve makbul olsun. Kurban bayramınız kutlu olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah razı olsun fuat bey, gec oldu ama sızınde ıns (:

   Sil
 3. öyle öyle bu kucağımda olmasa telefondan erişemesem perişan oluyorum :)
  en basitinden köprüde çekmiyor tüm istanbul sinir oluyor düşün yani :D

  şu south parkı izliyim yaa eminim güzeldir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. south parkı ızle seyhanım. Bazı bolumlerınde mustehcenlık hat safhada ama onları gecersın bız cok guluyoruz (:

   Sil
 4. internet masum görünen ama içi kıpır kıpır olan çocuklar gibi.. birraz seveyim desen alıyor seni başka yerlere götürüyor ve sen geri döndüğünde zaman su gibi geçmiş oluyor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesınlıkle oyle. Tam bırzaman katılı aslında (:

   Sil

Birşeyler söyleyesim geldi