16 Ekim 2012 Salı

SİYASET VE DİN ÜZERİNE KÖKLÜ ÇALIŞMA / HERKES YÜREKLİCE DİNİNİ SÖYLESİNBu ülkenin büyük ve reddedilemez bir gerçeği var. O da  bayramlarımız. Gerek dinisi gerek resmisi hepsi milletçe içten sevinerek kutlanır. Milli bayramlar hepimizin. Bunda hiçbir yanlış yok zaten milletçe de kutluyoruz. Kutlamazsak kutlanmazsa protesto filan da yapıyoruz. Resmi de hiçbir sıkıntı yok ama dini bayramlarda gerçekten çok büyük sıkıntılar var.
Görünür de ülkemizin dini İslam. Tabii demokrasi var, Cumhuriyet var. Herkes inancını istediği gibi yaşıyor. Müslüman kadınların kamuda başörtüsüyle çalışabilmama durumu hariç. Ama laikiz sonucta. Neyse bir problem yok. Olması gereken bu zaten. Herkes istediği dine inansın çok güzel. Ama kardeşim dini bayramlarda sıkıntı çıkıyor tam bu noktada.
Hristiyanı, yahudisi,ateisti mateisti hepsi dini bayramı kutluyor. Daha doğrusu dini bayram tatillerinden nemalanıyor. En yakın örnek olarak yakında karşılayacağımız kurban bayramımız. Kurban bayramının 10 gün tatil olmasını en çok Müslüman olmayanlar bekliyormuş bir araştırmaya göre. Çünkü otel rezervarsyonlarını efenim yurt dışı tatillerini ona göre ayarlayacaklarmış. Doğru. Sonuçta Müslüman olan kurbanını kesen bir vatandaş yine dinin gereği gidip ailesiyle bayramlaşır, akrabalarını ziyaret eder, sıla-i rahim yapar.  Lüks otellerde yurt dışlarında fink atamaz. Atmak istemezde. Belki kurban bayramında bu durumun vehametini  pek anlayıp hissedemiyoruz. Ama size daha iyi anlaşılması için hemen Ramazan bayramını örnek vereceğim.
Ramazan malum mübarek bir ay. Son dönemlerde artık yazın sıcağına da geldiğinden kısmen zor bir ibadet olarak boy göstermeye başladı. Salih bir kula tabi açlık ve susuzluk vız gelir. Ama toplumsal bir gerçek olarak oruçla beraber saygısızlıkta artık hayatımıza girdi. Önceleri tutmayanlar tutanlara saygıdan yemezlermiş. Şimdide tutmayanlar “asıl o bana saygı duysun lan” kafasıyla insanın gözünün içine baka baka yemek yemeye başladılar. Hadi bunu da hasbinallah diyerek geçebiliriz. İnsanoğlu sonuçta şeytana bile pabucu ters giydiren bir varlık olabiliyor. Peki ya o lokantalarda, cafelerde gerine gerine yiyip içen vatandaşın ramazan bayramını en çok kutlamasına ne demeli???
Bir kere adı üstünde Ramazan bayramı. Ramazanda oruç tutana bayram. Sanane? Sen yedin içtin. Gezdin tozdun. Bir de en çok bayramı sen kutluyorsun. Bari gözümüze gözümüze sokma. Örneğin, facebooklarda foursquarelerde check-in yapan arkadaşlar.. Tüm ramazan boyunca, yok “a kafede böşramllaaa, b lokantada hakanımlaaağ”  şeklinde check-inler yap, sonra bayramda bütün smslerini bayram msjına harca, facebook’unda “şeker tadında şeker bayramı” yaz. Foursquare “Antalya beach club” yaz.
Göz göre göre tüm dünyada olduğu gibi yine müslümanın hakkı yeniyor. Buna devletin bir dur demesi lazım. Ben çözümü buldum. Hemen sunayım.  Öncelikle herkesin kimliğindeki “dini” hanesini düzeleteceğiz. İnanmayan adam gibi çıksın yüreklice inanmıyorum desin. Din hanesindeki yeri değişsin. Hatta alaca belece iş yapanlarda “sözde müslümanım” desin. Seçeneklere buda eklensin. Sonra edindiğimiz bu bilgiler doğrultusunda dini bayramlarda Müslüman olmayanlar bayramı kutlamasın çalışmaya devam etsin. Sonuçta işler sekteye uğramasın, devletimizde bu tatilin verdiği zararı asgariye indirmiş bulunsun.
 Gayet güzel ve akıllıca olan bu çözüm önerimi bir devlet bakanı olsun, sayın başbakanım olsun bu yazı ya bir şekilde ulaşırlarsa bence değerlendirsinler. Sonuçta hem dini hem de siyasi bir yarar söz konusu. Bende bir nevi amme hizmetinde bulunuyorum, eh helali hoş olsun.
Bu durumdan inanmayanların gocunacağını da sanmıyorum. Sonuçta yazı da ne bir itham var ne de bir yalan yanlış. Her şey açık ve net.

Gerçekler acı da olsa bayramlar tatlıdır...
Vesileyle şimdiden bayramınız bakın kutlu değil mübarek olsun :)

Melike Okkalı

Ekim-2012

3 yorum:

 1. valla bana uyar hem de nasıll ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bana da cok uyar. bence devlet sesımı duysun :)

   Sil
 2. 'Aha duygularımı yazmış' dedim.ellerine sağlık.Ben hep derim.Oruç tutan için Ramazan Bayramıdır,tutmayan içinse Şeker Bayramıdır!

  YanıtlaSil

Birşeyler söyleyesim geldi