3 Nisan 2013 Çarşamba

Ruhi mücerret / Murat Menteş

Selamun aleykum sevgili blogdaşlarım,
Öncelikle bir önceki yazımda dualarını eksik etmeyen, yorumlarıyla yanımda olan kardeşlerime kocaman sevgiler. Hepinize sarıldığımı bilin. Böyle gönül dostluğu kurmak inanılmaz keyifli. Rabbim nicelerini nasip etsin amin.
Zor zamanlar geçiriyoruz, dualarınızı hala eksik etmeyin, sizlerde dualarımdasınız duakalarım :)


Gelelim şimdilerin gözdesi, Ruhi Mücerret'e. April yayınlarından çıkan bir Menteş romanı. MM sevgimi daha önceki bir yazımda belirtmiştim. O zamanlardan bu zamana çok şey değişti. Eskisi gibi bir fanlığım kalmamakla beraber kitabı görünce alamadan, aldığımda da okumadan duramadım. Bunun "popüler olandan soğuma tribi" yle alakası yok. Son dönemlerde MM'nin attığı adımlardan ötürü aslında.
 Bir solukta okunan bir roman yine.
Genel kanaat MM'nin "ustalık" romanını yazdığı yönde. Bense daha iyilerini yazabileceğini düşündüğümden olsa gerek MM'nin ustalığı budur diyemem. Fakat yine okurken "bu adam ne kafasında yaşıyor lan" diye söylendiriyor insanı. O konuları nereden, o benzetmeler, o cümleler, oy oy...
Kendi tarzında, kendi çizgisini koruyarak ama bu sefer daha "komik" bulduğum bir roman Mücerret.  100 yaşındaki bir istiklal gazisinin hayatı ne kadar dallanıp budaklanabilir? Bir yaşlının hayatı - hemde 100 yaşında olan-nasıl bu kadar action dolu olabilir? Olay burada kopuyor zaten. Çok keyifli ve eğlenceli olmuş.

"Mücerret'in reklamla imtihanı" kitabın bir diğer ismi olabilirmiş. Hayatımızı ele geçiren reklamlara dair güzel bir kara mizah örneği olmuş kitap. Kitapta aynı zamanda "Alper Canıgüz, Emrah Serbes" gibi yazarların reklamları da ayrıca ironik ve hoştu.
"Ruhi mücerret, Civan kazanova,Masum Cici, Serpil Silahlıperi" has kahramanlar. İsimler yine şahane, "nuh tufan" sa her zaman favorim olmuştur, henüz onu tahtından eden olmadı :)
Kitap tasarımı da ayrıca ilginç ve güzel. Kapağı görüpte sevmeyen olmaz sanırım :)

 "- Cennet- cehenneme inanıyor musun?
 - Evet inanıyorum çünkü ikisi de hayatın içinde var."

"Yalan insanı aptallaştırır, hakikat ise delirtir"
"Aşk, gençlerin oynadığı fakat yaşlıların bildiği bir oyundur"
"Annenin anneannesi, anneannesinin annesidir"

Menteş'in Türk edebiyatında farklı bir kapı açtığı gerçek. İnsanları bu yönde heveslendirdiği ve kendi tarzını yarattığı da. Sırf bu yüzden bile olsa okumanızı isterim. Fakat sevmeyebilirsiniz, çünkü herkese hitap edebilecek bir tarz değil. Şöyle bir benzetme yaparsam yanlış olmaz sanırım, dizilerde L&M ne ise, kitaplar da Menteş öyle.

Ve son olarak, filme diziye uyarlanacağı söylentilerini duyduğum menteş kitaplarından en çok Mücerret bir dizi yahut film olur gibi. Çıkarsa melike demişti dersiniz :)

Okumayı düşünen, bilmeyen, duymayan, bilipte bilmemezlikten gelen, sevipte kavuşamayan kitap kurtlarına, öğrencilere, ev hanımlarına ve daha nicelerine birazcık fikir veren bir yazı olduysa ne ala :)

Ben sevdim, eller alsın.

4 yorum:

 1. kız bu yorum süper oldu bu :) bugün kitapçıya gidecektim :)

  YanıtlaSil
 2. ben menteş hiç okumadım ya.
  okumak istiyorum aslında ama bu adam genel olarak sıkıcı gibime geliyor. yani izlerken sıkılyıorum okurken de sıkılır mıyım ki sıkılaiblirim. öte yandan çok sseve de bilirim.
  ben öyle anladım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. okumalısın ama.. bir kitabını oku zaten sevip sevmeyeceğini dan diye anlarsın :) Yorumunu merak ediyorum ama delilercesine...

   Sil

Birşeyler söyleyesim geldi