21 Temmuz 2013 Pazar

Ramazan dolayısıyla kapalıyız / Closed during Ramadan!
Selamun Aleykum,
Yeniden yepyeni bir ramazanlayız.
Zaman ne çabuk geçiyor yahu, geçen ramazan anıları taptazeyken yeni ramazan geldi, on gününü yedik bile.
İşin aslı Ramazanları severim.

Ramazan, hakikaten bereketin ve iyiliğin somutlaştığı bir ay. Kalplerin yumuşadığı, kötülüklerin yeryüzünden ayrıldığı, ibadetin bollaştığı, insanların kaynaştığı... Allah tealanın rahmetinin insanın ruhuna bariz tecelli ettiği ay.

Çünkü ;

- Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur.
(Müslim, Sıyam 2, (1079))

Çünkü şeytan zincire vuruluyor. Hani böyle şeyleri insan kafasında pek canlandırıp, anlamlandıramıyor da yaşarken hissedebiliyor ancak. 

Mesela, içki satan yerler hemen bir tabela asar "ramazan dolayısıyla kapalıyız". Aynı şekilde ölümüne alkolik olsa da adam bir ay der sıkayım dişimi. Ramazana hürmeten...
Yada restaurantlar, iftara açılırlar ancak... "Oruçluysan gel" derler :) 
Sonra camiler dolar taşar. Çoluk çocuk dolar herkes camiye.. Aynı haremdeki gibi. Cıvıldaşır her yer. Adeta canlanır.
İftarlar verilir. Dostlar, akrabalar yemeğe çağırılır, sayir zamanda belki böyle bir etkinliğe çok girişmezsiniz ama iftar olunca başka. Hem sevabı da bol. 
Mübarek Kuran'a daha çok sarılır herkes, belki senede yüzüne bakmayan kimseler bir ayda hatim ederler :)
Sahurun bereketi var birde...
Ya fakirin doyması, yüzünün gülmesi.. Ya ramazan bereketi?

Ramazan,  pidesi gibi sıcacık bir ay gönlümde. Herkesin çocukluğunda da harika geçmiştir bu ay. Cami maceralarından, sahur sefalarına, kimsenin kötü bir anısı yoktur. Teravihe gidip namaz aralarında boğazı patlayasıya kadar ""Allahümme salli ala seyyidina muhammedininnebiyyil ümmiyyi ve ala alihi ve sahbihi ve sellim." diyerek geçirmişizdir bu ayı. 

Zaman değiştikçe, ramazan ruhuda farklılaşıyor tabiki. Mesela artık belediyeler çok güzel iftar sofraları kuruyorlar, adeta imarethane. Herkes gidip iftarını açıyor. Fakir fukaranında bir ay karnı doyuyor, yüzü gülüyor hiç değilse. Bir de toplumca kaynaşmış oluyoruz. Öyle zamanlardayız ki, biri bize gülümseyerek bir şey ikram etse "acaba bu ilaçlı mıdır, yersem böbrekten olur muyum?" düşüncesinden iyiliğe ikrama sevinemiyoruz bile. Bu kadar yozlaşmışlığın arasında ramazan, otların içindeki gül gibi kalıyor adeta.

Mesela şuan, davuluyla geceye tokmak vuran davulcular var. Böyle güzel adetler bizi biz yapıyor, farkımızı ortaya koyuyor. İnsan diyor kendine, "işte benim memleketim, işte bizim Ramazanlar" .


Orucun nefsi terbiyesi, insani kamile erdirişi, ramazanın bol sevaplı hali ve daha nicesi, niceleri...

Hakkıyla geçiren bir müslüman için adeta bulunan bir gömü. Peygamber (sav) efendimiz hususi bu aya erişebilmek için dua etmiş. Sen pay biç burdan.

Böylesine mübarek bir ay sevilmez mi?

Sevilmiyor be hacım :) Sevmeyenler de çok. Dehşet! Şeytan bile zincire vuruluyor ama insan kendi nefsinden kurtulamıyor işte. Bağğzı şeyler (!) nasip olmayınca olmuyor, 
 Ramazan, toplumsal dinimizin gerekliliğinin yanısıra adetleri ve gelenekleriyle kültürümüzünde bir parçası. Herkesin dedesinin nenesinin dilinden dökülür "ah nerede o eski ramazanlar" la başlayan anıları. Kültür öğelerimize bu kadar yabancılaşan bir nesil, bana dokunuyor açıkcası. 
Avmler, lokantalar, starbuckslar, vs.. hınca hınç dolu oluşu, pervasızca suyu kafasına diken bir genç adam, durakta sigarasını tüttüren bir bayan... Böyle görüntülerin bizim toplulumuza yakıştığını düşünmüyorum.

Kimse tutmak zorunda değil, müslüman olmak zorunda değil amma yaşadığı toplumun böyle bir ayı varsa - ki sadece bir aycık- insan buna saygı duymalı. Kendi komşuna, kendi insanına saygı duymak bu kadar zor olmamalı. "Ben tutmuyorum, bana saygı duyulsun" düşüncesi çok bencilce, cahilce ve böyle kafalar artmaya başladı. Üzücü.

Velhasıl kelam, Ramazan ayı umduğunuzdan bereketli, hayırlı geçsin.

Rabbim nicelerine erdirsin.
Selam&dua ile 


"Ey iman edenler, sabırla ve namazla yardım dileyin. Gerçekten Allah, sabredenlerle beraberdir"


(Bakara-153)


8 yorum:

 1. O zihniyeti de yeni duydum. Ben de saygı duyulması taraftarıyım ama kızılay a gidince görüyorum ki kimse bu düşüncede değil. Git kuytu köşede ye, o restorana oturma yani. Azıcık bu ruha ortak ol ama yok anlamıyor insanlar. Hatta bence anlıyor ama işlerine gelmiyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yook nerdee,, starbuckslar bıle nasıl dolu. artık Allah hıadayet versın dıyelım gecelım

   Sil
 2. SICACIK PİDELER BENİDE VAZGEÇİMEZİM . İYİ RAMAZANLAR

  YanıtlaSil
 3. ne üzülüyorum bir bilsen o insanları görünce, en çok bu huzurdan ramazan nimetinden mahrum kaldıkları için!!
  inşaAllah ramazanın bereketi ömrümüze yayılır ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aminnnnn ^^ dualarımdasın meralcım :)

   Sil
 4. Allah hidayet versin öylesine ne diyelim :(
  mesela osmanlı zamanında ramazanda yahudiler bile çocuklarının dışarıda yemek yemesine izin vermezmiş...
  nerden nereye...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bu kısa anektot cok iyi gercekten. nerdennn nereye.. Allah yardım etsın.

   Sil

Birşeyler söyleyesim geldi