18 Şubat 2014 Salı

Senden Önce Ben / Jojo Moyes



 Bu kitabı okuyalı çok oldu ama henüz yazabiliyorum...
 Bu sıra bookclub olarak kısa bir tatile çıktık ama dönüşümüz muhteşem olucaktır, eminim :)

Bu çok "ağlak" olmasıyla meşhur kitabı ben sevdim. Çok akıcı, bir solukta biten, aman n'olcak acaba  diye meraklandığımız kitaplardan...
Sonunda bende ağladım. Fakat ben zaten ağlak bir insan olabiliyorum çoğu kez. Hele modundaysam kapı gıcırtısına bile ağlayabilirim. O yüzden ben kıstas sayılmam bu konuda :)

Clark, küçük bir kasaba da doğmuş, büyümüş ve hep orada yaşamış, iyi kötü işlerde çalışmış, uzun soluklu da bir ilişkisi olan gayet sıradan bir kızcağız. Bir gün çalıştığı kafenin aniden kapanmasıyla yeni bir iş arayışına girer. Sonunda bir hasta bakıcı olarak işe girer, ailesinin paraya ihityacı vardır , dolgun maaş her şeye eyvallah dedirtir.
Gelgelelim hasta olan adamcağız, gepegenç delikanlı. Bir kaza sonucu felç kalmış, yemeğini bile kendi başına yiyemeyen birine dönüşen Will'le Clark' ın ilişkisi temamız.
Öncesinde hayli sosyal ve cool bir genç olan Will, hayattan soğumuş vaziyetteyken karşısına çıkan Clark, bir şeyleri Will için değiştirmeye çabalar. Ama en nihayetinde en çok değişen kendisi olur.

Aslında çok ekstrem bir anlatım, olağanüstü bir hikaye yok ama söz konusu imkansızlıklar ve aşk olunca biz kadınlar ayılıp bayılırız. Bence bu kitabı bir erkek sevmezmiş gibi geliyor :)

Kitabı sevdim, insanın yüreğine dokunuyor. Bir engelli insanın problemlerine dikkat çekiyor. Yurt dışında engellileri daha çok dikkate alıyorlar ama burada? Ülkemizde engelli olmak bence x2 problem. Allah böyle bir imtihanla sınamasın kimseyi.
Kitabı sevdim çünkü Clark'ı sevdim. Bir çok kız profiline uyuyor. Sonundaki değişimi göz yaşartıcı :)
Kitabı sevdim çünkü Will'i sevdim. Hayli cool bir adamdı, kafamın içinde fırtınalar estirdi.

Kitabı sevmedim çünkü Will'in kararını öyle anlatmışlardı ki, insan okurken " ay evet ya tercihine saygı duysunlar nabalım" dedirten cinstendi. İnancıma göre böyle şeyler ters. Ben Clark'a "umut dolu mailler atan" o web arkadaşlarından yana oldum hep.

Ve son olarak bu kitap film olsun. Bu senaryo çok tutar, şöyle ağlak salya sümüklü bir film bekliyoruz sevgili hollywoodlu yapımcılardan. Zorlanırsanız cast için beni arayın, aklımda bir kaç isim var hahaha :)


Ha birde bu Martha Stewart tipli hatunların yazdığı kitaplar patladı gitti. Bizim ülkemizde bu furya yazarlar var mı ben bilmiyormuyum yok mu?
Yoksa ben de bir tane yazmak istiyorum ya.  Öyle inanıyorum ki bende bu tarz bir kitabı çok rahat yazabilirim sanki. Kendimde o potansiyeli görüyorum. Çiçekli böcekli kapak, dantelli ayracı da ekledimmiydiii ohhh :) Alırız derseniz yazayım ama, iki üç tane satılacaksa uğraşmaya değmez :(

Velhasıl, ben sevdim eller de okusun.




7 yorum:

 1. pegasus yayınalrına direndim direndim en sonunda birkaç tane birden aldım. bu ve yazarın diğeri kitabı da dahil. begenmezsem parçalıycam zira pegasus kitapları pahalı!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaa ben bunu gayet ucuza aldım demek ki. Araştırınca insan ucuza buluyormuşş :D
   Beğenirsin bence.

   Sil
 2. Neden bilmiyorum ama, bu kitap bana çok ergence geliyor.Bir yanım okumak istiyor diğer yanım heyecan ve merak duymuyor.Ne yapsam bilemedim? :)) Ama sırf sonu için okurum herhâlde, pek bir met ediyorlar,birde ağlanıyormuş tam benlik :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu tarz kitapların ergence yani hep herşeyin süper ötesi gelişmesi bence :D Gerçek hayatta olamayacak türdenler. Ama seviyorum böyleleri. İmdbnin 6.5 lik bi filmini izliyormussun gibi. Hevesin yoksa arkadaşndan bulup oku bence :D

   Sil
 3. Ağlıyorsak okunur tabi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ozaman bana geldiğinde vereyım kıtabı :D

   Sil
 4. Mel bu kitabı seven bir erkek tanıyorum :D

  YanıtlaSil

Birşeyler söyleyesim geldi