29 Nisan 2014 Salı

Kadınlar


 Etrafımda bir sürü hayat akıyor.
Oturduğum yerin arka koltuğundaki kadın telefondakine "yok canımm hıı yok yok hayır hayır hayırrr, öyle olamaz zaten, nasıl istersem öyle olucak, herkes kendi kuoförüne gitcek" diyerek nişanının planını anlatıyordu.
Yanımdaki iş kadını görünümlü hatun, postişli saçı ve ağzındaki sakızıyla tuhaf görünüyordu. Telefonu çalınca " geliyorum abi on beş dakikaya ordayım sen koy çay suyunu" dedi.

Karşımda ayakta duran üç takım elbiseli adamda telefonla konuşuyordu. Hayatlar akıp gidiyordu. Son durağa gelmeden evvel çay suyunu tembihlediği abisine doğru yola koyuldu hatun kişisi. Mini eteği yürüdükçe yukarı doğru çıkıyordu, ben rahatsız oldum ama  o gayet rahattı. Saniyeler geçiyordu. Bir sürü hayat akmaya devam ediyordu.

Son durağa geldik. Hepimiz indik. En işlek caddede tek başıma yürürken yanımdan geçen kadınlara baktım. Kadınlar.. Çirkin güzel yaşlı genç kadınlar... Laik, solcu, dindar kadınlar... Temiz yüzlü, fahişe görünümlü kadınlar... Kadınlar.. O kadar çoklardı ki. Bir an şaşkınlık geçirdim. Bu kadar çok kadın nasıl var olabiliyor? Dünyanın tüm kadınları bu gün bu cadde de mi?
Kadınlar!
Dünyanın bu gün en büyük sorununun açlık, sefalet, savaşlar olduğunu düşünmüyorum. Bu gün dünyanın en büyük sorunu cahil kadınlar bence. Hem de kendi cahilliğinin farkında olmayan, etiketi kültürlü bilgili olan kadınlar. Kadın öyle bir noktada ki hem dünyanın en kutsal varlığı, hem de en pislik en aşağı insanı olabiliyor. Öyle bir şey ki kadın olmak,bir ipte yürüyen cambazın ihtiyacı olan maharetten bin kat daha fazla maharet gerektiriyor.
Kadın, iyi eğitilmezse, sevilmezse, sevmezse herkesin felaketi olabiliyor.
Kadınlar çok sevilmeli. Onlara değer verilmeli.
Değerli olduklarını onlara birileri hissettirmeli.

Değerli olmanın, güzel olmanın, göze hitap etmeyle, sex objesi olarak piyasaya sürülmekle alakasının olmadığını anlatmalı biri kadınlara.
Biri kadınlara özgürlüğün sergilenen bedenle, istenilen ortamlara girip çıkmakla elde edilmediğini söylemeli.
Birileri kadınlara değer vermeli.
Evlenicez vaadiyle kandırılıp kenara atılan kızların dönüşünün muhteşemliği kenara attığı erkeklerle doğru orantılı değil. Onlar filmlerde olur güzelim" desin biri.
Biri kadınların toplumdaki varlıklarının illa çalışma hayatında olmalarıyla hissedileceği düşüncesinden kurtarsın kadınları. "Çalışan kadın" profilini yüceltip çalışmayanını ezen bir anlayışı yıkmak için alsın ellerine baltalarını İbrahimler. Çalışanın kocasına, babasına kafa tutma yetkisinin mutlulukla alakası olmadığını anlatsın bir profosor doktor çok meşhur abi.


"En değerlilerimizi sokağa salmıyoruz" anlayışından "Değer verdiğimizden eve sokmuyoruz" a geçişimizi düşünüyorum. Hangi kadın daha bedbaht oldu? Düşünüyorum.

İmkan olsa zamanda yolculuk yapsam da gidip bir koşu sorsam birine. Gel desem seni götüreyim bizim oralara bir bak. Sence senin zamanında mı kadın mutlu şimdi mi?

Kadınlar diyorum...
Kadınlara değer verilmeli.
Ama o değerin veriliş şekli, biçimi iyi analiz edilmeli...

8 yorum:

 1. Evde olan kadin en kiymetli en korunakli en sevilendir. Benim oz guvenimi giydigim kiyafet surdugum boya belirliyorsa vay halime demenin vakti gelmiste geciyor demektir. Rabbim yardimcimiz olsun hayirli kapilar acip hayirli yollar gostersin ins..

  YanıtlaSil
 2. ne hoş bir yazı
  Çalışan kadın profili hiçte yüceltilecek bişiy değil.Aslında özgürmüşüz gibi geliyor ama büsbütün esaret altına lınıyoruz farkında olmadan...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bana hak veren birilerinin olması ne hoş...

   Sil
 3. Boş yere Şerrin Nisa değil. O kadar doğru ki. Gerçekten çok tehlikeliyiz her açıdan, değer verilmeli evet ama insan kendini terbiye etmeyi de bilmeli. İş hayatindaki kadınları gördüm, annemi gördüm ve arkadaşlarımı.... ve elimden geldiğince ders almaya çalıştım, kendimi terbiye etmeye çalıştım. Oyle kadınlardan olmak istemiyorum. Ama her ne kadar uğraşsamda yinede zıvanadam çıktığım susamadığım çok oluyo, çok konuşuyorum :(. Evet çok haklısın Melcim değer verilmeli ama bence kazanmayı ( bence değer kazanılır çünkü) bilene.....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Enisecim ne güzel yazmışsın, haklısın. Ama bazen değer gördüğü hisseden kimse ehlileşir, huzur bulur ve verir. Kadınlar aslında çok naif. Şeytan olanda bence yaşadıklarıyla şeytanlaşıyor.
   O yüzden Rabbim herkesi hayırlı kimselerle karşılaştırsın inşAllah

   Sil
 4. sizi takip eden ama ses vermeyen ben bu yazınızda ses vermek istedim. çok güzel ifade etmişsiniz gerçekten. bir paragraf kopyaladım arşivime . hakkınızı helal eder misiniz lütfen:)(aslıhan)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok mutlu oldum Aslıhan :) Ne demek, helal olsun. Hep yaz. Sevgiler

   Sil

Birşeyler söyleyesim geldi