5 Mayıs 2014 Pazartesi

Naber Ülkemin İyi İnsanları?


 Son zamanlarda ne kadar çok çocuk öldü!
Çocuklar hep ölür. Çocukların ölmemesi gerekiyormuş gibi bir his olsa da ölürler. Bazen Hz. Hızır kıssasında olduğu gibi bir çocuğun ölüm haberini duyduğumda hem çok üzülür hem de bedbaht olmamış bir geleceğe sevinirim.
Çocuklar ölüyor. Ama uykularında, usulca melek oluvermiyorlar artık..
Çocuklar birilerinin vahşiliğinden ölüyor, sevgisizlikten ölüyor, açlıktan!
Cehaletten ölüyor çocuklar, şeytanı bile korkutan eller tarafından hunharca öldürülüyorlar.
Filler tepişiyor, çocuklar ölüyor artık. Makam mevki, iktidarı elde tutabilmek için basamak oluyor her çocuğun cansız bedeni...
Çocuklar ölüyor, hem de her yerde ölüyor.

Mert'i katletti bir sapık, Gizem'i aşkından yaktı bir diğeri ve duyup duymadığımız niceleri ...
Yazarken bile yüreğim paramparça oluyor. Böyle bir acıyı tahayyül edemiyorum.

Ne zaman bu kadar çok sapık türer oldu içimizden? Hani biz iyiliğimizle Batı'ya kafa tutan toplumduk?
Hani garibanı sahiplenişimiz,komşumuzla ilişkimizle  pek iyiydik biz?
Çocukları sokağa salmak, okula göndermek bile ne zaman böyle  işkence olmaya başladı?

"Tanımadığın kişilerle konuşma, gitme sakın onlarla" tembihi bile ne zaman önemsizleşti? Bütün katiller tanıdıklarımız, bütün sapıklar komşu amcalar ne zaman oluverdi?

İnanamıyorum bu caniliklere. İyilik bizim sokaklarımızı çoktan terk etti.

Kendimize bakmalıyız. Dönmeliyiz içlerimize. Erkeklere bu ehliyeti veren kadınlar kendilerine gelmeli. Bir erkek her haltı yapabilme lüksüne sahip değil, bunu erkek evlatlarımızı yetiştirirken onlara aşılamalıyız, öyle yetiştirmeliyiz.Erkektir yapar, elinin kiridir, vsdir. Bunları unutalım artık. Günah erkeğe de günah, namus erkeğe de var.
İbret-i alem için şu canileri asabilecek bir hukuk sistemi gelmeli başımıza.
Cahil bırakılan her kişi yetiştirilmeli. Allah korkusunu unutan ve unutturan her insan bilmeli ki ,Allahtan korkmayan kişi, daha beterlerini de yapabilir.

Daha iyi insanlar olabilmemiz için içlerimizi güzelleştirecek işler yapmalıyız. Alçakgönüllü olmaya çalışıp, nefislerimizin şehvetini öldürecek şeylere yönelmeyiz.
Belki oruç tutmalıyız, belki bize kötü söz söyleyen birine gülümsemeliyiz, borç isteyen bir arkadaşa sırt çevirmemeliyiz, selam vermeliyiz gülümseyerek,  Kur'an okumalıyız, ağlamalıyız, üzülmeliyiz, dua etmeliyiz, secde etmeliyiz, çiçek almalıyız kendimize arada, koklamalıyız mis kokularını, çıkmalıyız bağa bahçeye, bakmalıyız bir çiçekten bal alan arıya, milyonlarca arıya yeten milyonlarca çiçek yaratan Rabbin, senin rızkını veremez mi sanıyorsun? diye sormalı insan kendine. Bunca dünya hırsını bir kenara bırakabilmeli arada. Hiç bir şeyi çok sevmemeli, aşırı bağlanmamalı, koyvermemeli. Tembellik etmemeli, depresif olmamalı,

ne dedi Adil Erdem Bayazıt,
"Gönüllü işler yapmak, gönle yarar"

İnşAllah dualarım bizimle.
8 yorum:

 1. Bu caniliğe artık bir son vermek gerek. Çocuklarımız direkt Rabbe emanet.

  YanıtlaSil
 2. canım çok haklısın. Dini elinden alınan toplum sapıtmaya mahkumdur !

  YanıtlaSil
 3. keske bu manyaklari asacak bir hukuk sistemimiz olsa evet ve malesef hala erkek cocuklari o zihniyetle yetistirilmeye devam ediliyor ahlak namus kavramlari o kadar disiki bizim ulkemizde!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. keşke olsa! Olmalı da. Talep etmeliyiz ciddi ciddi sanırım bizde iş yok :/ Artık o zihniyet yıkılmalı ya levamicim. Hep o zihniyetin ürünü bu sapıklar

   Sil

Birşeyler söyleyesim geldi