17 Eylül 2014 Çarşamba

Bir gece karalaması

Şimdi bile düşününce hala o ortamda nasıl bulunduğumu anlayamadığım bir ortamda bulunmuştum uzun zaman önce.

Ortamda kiler grup terapisinde gibi teker teker kendini tanıtmaya başladı.

Uzun, ince,kahverengi küt saçlı, kemik çerçeveli gözlüklü bayan sıra ona gelince hayatını anlatmaya başladı. O tip, o bakışlar... Gerçekten bu dünyaya memur olmaya gelmiş gibiydi. Adını bilmediğim, öğrenmediğim sınavlara girip yüksek puanlar alan, inanılmaz yüksek kpss puanıyla atanan, şimdi de kurumlar arası geçiş için çalışmaya başlayan o bayan...
Kendinden emin ve kararlı bir şekilde aldığı puanları, geçtiği sınavları ve hedefini söylerken, kendide ortamdaki herkeste onun o istediği kuruma geçeceğini biliyorduk.

O günden sonra hiç birini görmediğim o ortamdaki insanların -yolda görsem hatırlamam- içinden bir tek o kemik çerçeveli gözlüklü bayanı hatırlıyorum ve bir tek onun halinden şüphem yok. O istediği yere geçmiştir ve mutludur.

Böyle insanlar var hayatta. Hep ne istediğini bilen, o sınavlara giren, uçuk puanlar alıp, istediği yerlere gelen. Mutlular mı bilmiyorum ama bu hayatta istedikleri bir şey oluyor ve onuda başarıyorlar. Öyle bir hisse kapılıyorum ki, evliliklerini, doğumlarını hatta ölücekleri tarihleri planlasalar tutacakmış gibi..

Ben hiç öyle olamadım ve bu yüzden hep imrendim. Bir şeyi çok isteyip o yolda canla başla çalışıp, insanlarında benim başarımdan emin olacakları bir durumum olmadı hiç. Hep spontane, hep Allahualem... Daha çok kırılgan oldum, güçsüz ve savaşamayan. Daha çok kollanmayı bekleyen,pes eden...

Böyle olduğum için çoğu kez kendimi ezdim,hor gördüm ve mutlu olmadım. Yirmi altımı doldurupta yirmiyedime başladığım şu günlerde daha iyi anladığım gerçek şu ki; herkesin yolu başka, herkes başka türlü gidiyor hayat yolunda. Ben fıtraten güçlü,savaşçı,plancı (yani işlerini planlayıp o yolda çalışan çabalayan)  değilsem, ben sabırlı,hoşgörülü ve idare edebilen biriyim. Ve çoğu kez kpssye çalışıp atanan o bayanın halet-i ruhaniyesi makbulse, çoğu kez de benim sabrım ve hoşgörüm makbul. İnsan kendinde olmayana yada insanların beklentisine rağbet ediyor ama asıl-olan  insanın kendinde olanı bilip, sevip onu parlatması.

Yine uyku tutmayan bir gece de aklıma düşen kemik çerçeveli bayanın hatrına bloguma karalamak istedim. Yine zor bir süreçteyim ama sabırlıyım. Bir çok olay oluyor etrafımda, emsallerini görüyorum insanlar tahammülsüz, ben hoşgörülüyüm. Allah biliyor ya, hepsinin bir imtihan olduğunun farkındayım ve gerçekten içten bir " bu da geçer ya hu" diyorum...

Bu yazıda burda bi dursun. Kendime yada insanlara tahammülsüz olduğumda açıp okuyayım.


10 yorum:

 1. Şimdi çıkıp sana gelmek, çay eşliğinde dinlemek istedim anlattıklarını. Öyle içtensin ki güzel arkadaşım kocaman sarılmak istiyorum sana..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yaseminimm hadi çık gell :) Çayımda var oh miss.. Bende sana sarılmak istiyorum! Haftasonuna artık bebişim :)

   Sil
 2. merhaba melike
  bilmelisin ki senin sabrın ve hoşgörün hepsinden makbul.
  bu da geçer ya hu....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ah inş öyledir sadecenaciye ^^ Çok öperim

   Sil
 3. Haftasonu gelince bana sen konuşuyorsun biz dinliyoruz di mi yasemin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)) ayyy çok mutluyum kendıme dınleme ekıbı buldum :Ddd

   Sil
 4. Bende siz gibiyim..
  Hayatta belli başlı hedefleri olmayan.. 30 yaşına gelmiş ama elinde, elle tutulu birşeyi olmayan biriyim.. okul hayatımda başarılı idim. okul arkadaşlarımın kimisinin geldiği noktaları görüyorum. birde kendime bakıyorum..
  kısmet diyorum.. kısmet bu işler.. eğer şu an burada olmasaydım, müstakbel eşimi bulamazdım ki diyorum, şu sıralar mesela.. :) :)
  hayata da birde böyle bakıyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, bizde en azından yapabildiklerimizi en iyi yapmalıyız, bir de öyle faydalı olmalıyız. Olmadıklarımız yüzünden hayıflanıp mutsuz olmak şükürsüzlükmüş.
   En korktuğum şeydir..

   Sil
 5. kızım sende yetenek var bende o da yok, ölem ölemmm (:

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yaa ben kendimi çok eziklemişim sanırım bu yazıda ama aslında eziklemek için yazmamıştım :))
   Herkesin kendine has özellikleri başarıları var işte, sendede var o. bul sev onu bebeyim. öptüm

   Sil

Birşeyler söyleyesim geldi