10 Ocak 2015 Cumartesi

Jagten /The Hunt / Onur Savaşı - 2012


 2014 te izlediğim en iyi film  Jagten yani Onur Savaşı oldu. Danimarka yapımı film, şüphesiz Mads Mikkelsen'nin oyunculuğuyla en üst seviyeye çıkmış ama gerek kurgu, gerek özgün senaryosu, iyi oyuncularıyla da taktire şayan.

Film, bazılarına durağan gelebilir ama şahsen ben çok heyecanla ve gerilerek izledim.

Anasınıfı öğretmeni olan Lucas'ın minik öğrencisi bir gün başka bir öğretmene Lucas'ın onu taciz ettiğini söyler ve olaylar başlar...

Küçük bir çocuğun ağzından dökülen "taciz" gibi toplumsal tepkinin tavan yapacağı bir konuda insanların nasıl yargısız infaz yapabileceklerini ve aslında bu infazın nasıl doğal olduğunu öte yandan bir insanın hayatının ne derece mahvolabileceğini görüyoruz.

Çok gerçekçi ve çok doğal işlenmiş film aslında bu yüzden çok başarılı.

Yani bir gün küçük kızınız size cinsel tacize uğradığını söylese, onun yalan söyleyebileceğini düşünmezsiniz bile. Nitekim çocuk kafası bu yalan da söyleyebilir.

Devamında çığ gibi büyüyen kitlesel nefret var, toplumsal baskı ve linç. Taciz söz konusu olduğunda bunların hepsi anlaşılabilir ama anlaşılmaz olan iki yakın dost ilişkisinin sakatlığı.
Yani dostunu küçük kızın bir sözüyle silip atan ve onu hiç tanımamış olan, ona hiç güvenmemiş olan baba ve bu dostluk ilişkisi. Yani durup bir an bile "ya yapmadıysa?" diye düşünmüyor.. Küçük kız itiraf ettiğinde bile susturuluyor.. "Tanrılar kan istiyor" sa toplumda kurban istiyor. Kurbanlara aç ve bu dünyanın her yerinde böyleymiş.

Aklanıp gerçekler ortaya çıktığında bile temizlenmeyen lekesiyle başbaşa kalan Lucas'ın savaşı var bir de. Çoğu zaman "terket orayı" diye söylendiğimi hatırlıyorum. Ama inatla hayatını geri kazanmaya çalışan Lucas'a cevabı filmin sonunda veriyorlar. Çok net ve ne yazık ki doğru... Çamur at izi kalsın böyle bir şey işte.

Lucas'ın oğlunun bir an bile ondan şüphe etmemesini de çok sevdim. Bu kan ilişkisi böyle bir şey galiba :) Öyle ki filmde bir an geliyor, sizde Lucas'tan şüpheleniyorsunuz. Film boyunca nefret ettiğiniz o linç toplumunun insanlarından birine dönüşüyorsunuz, filmin güzelliğinden birisi de burasıydı.

Bir de Noel gecesi gran tuvalet giyinip kiliseye giden Lucas vardı, dinin birleştirici özelliğinin vurgulandığı, bir sapık bile olsa onun ordan kimsenin kovmadığı ve Lucas'ın delici bakışlarıyla masumiyetini arkadaşına kanıtladığı sahneler... Etkileyiciydi..

Film üzerine daha çok konuşulabilir sanırım. Uzun zaman oldu izleyeli taze taze yazmayınca böyle oluyor :) Sonuç olarak ben baya beğendim.

Baya iyiydi.

İzleyenlerden yorum alayım?


8 yorum:

 1. Seyredeceğim. Sonra ben de katılıp katılmadığımı yazarım. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tamam bekliyorum o halde yorumlarını :))

   Sil
 2. Benim için de izlediğim en iyi filmlerdendi.Küçük kızın babasının Lucas'a inanmama sebebini filmde çok açık anlatıyor o kısmı hatırlamıyorsunuz galiba :D Bide ben hala kızın gerçekten bi başkası tarafından tacize uğradığını düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 3. Aa nerde anlatiyodu hic hatirlamiyorum cidden :)) bide pur dikkat izlemistimm.. hayirr ugramiyo bak sende orasini kacirmissin, abisi ona pornografik resimler gosteriyordu oda ondan etkilendi ogretmenide dudaktan opme meselesinden dolayi kizinca o olayi one surdu kucuk cadi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filmin en başında adam Lucas'a eski karısıyla işlerin nasıl gittiğini fln soruyordu.Lucas'ta iyi,mutluyum gibi birşeyler söylüyordu.Adam da 'yalan söylerken göz kırpıyorsun senin yalan söylediğini ordan anlıyorum' diyordu.Sonra bu olaylar çıkınca Lucas'a işin aslını sorduğu sahne vardı.Orda Lucas yalan söylüyor ama yalan söylemesi küçük kızın bunu dudağından öptüğünü söylemek istememesi yani yine kızı koruyordu.Ama adam bunu yanlış yorumluyordu,gerçekten yaptığı için yalan söylediğini sanıyordu :).Ya ben aslında en başlarda küçük cadıyı suçluyordum ama sonralara doğru şüpheli şeyler çıkıyor kızın gerçekten tacize uğradığına ,bunu da Lucas'ın üstüne atarak intikam aldığını düşündüm.Baş şüphelimde kızın abisiydi. :) İzlemek isteyen yorumları okumaz inşallah çok spoiler verdik :D

   Sil
  2. Hahahah filmi nasıl izledim acaba o sahneyi hiç hatırlamıyorum galiba izlememişim ama çay mı doldurmaya kalktıydım asfsdfasd :D:D İnsanda evet hep o his oluyor kız kesin uğradı ama kimden neyden nasıl diye. Ama uğramıyor bence, yani uğrarsa bu da sıradan bir film olur uğramasın :P Küçük şeytan olsun o :D:D Bencede okumasınlar filmi anlattık :))))

   Sil
 4. Filmi biraz önce bitirdim. Oyunculuklar muhteşem. Ancak filmin sonu pek anlaşılır bitirilmemiş. Bu kadar soyutlanan bir insan 1 sene sonra nasıl o toplumun içine karıştı; muamma. Pek tarzım olan bir film değil açıkçası. Çocuklar, taciz bir arada olmaması gereken iki kelime. Bir araya gelince baş roldeki adam gibi hiçbir şeyi ispat edemezsiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet dediğin gibi böyle bir şey yaşanılan birini toplum hemen kabul etmez suçsuz olsa bile zaten filmin sonundada o meçhul kurşun onu demek istiyor aslında. Nolursa olsun artık hiç bir şey eskisi gibi olamayacak ve illa ki birileri ondan şüphe etmeye devam edecek...

   Sil

Birşeyler söyleyesim geldi