22 Nisan 2015 Çarşamba

Göğü Delen Adam


Göğü delen adam, Samoa'lı bir yerli olan Tuiavi'nin 1920 lerin Avrupası'nın kendi gözünden anlatıldığı antropoloji kitabı. Kurgu değil, Erich Scheurmann'nın samoa yerlilerinin adaya gitmesi ve tuiaviyle beraber vakit geçirmesi sonucu tuiavinin  onunla notlarını paylaşmasından ortaya çıkmış bir kitap.

 Bilimsel bulgular, antropolojik analizlerden ziyade masum ve safça Tuiaviinin yerli halkını size iyiyi doğruyu ve güzeli getirdik diyen papalagi (yani beyaz adam)nin getirdiklerinden korumak istemesi aslında.

Okurken papalaginin yani beyaz adamın zamanla iyiye evrilmesindense nasıl daha kötü hale geldiğini düşünüyor insan. Misyonerler o zaman da Hristiyanlığı getirmiş yerlilere bu iyi güzel diye. Beyaz adam hala farklı coğrafyaları sana iyiyi barışı getirdim diyerek kendi pis karanlık dünyasına çekiyor. Artık kimse Samoa yerlileri kadar modern dünyadan kopuk değil, beyaz adam pisliğini savaşlarla kusuyor, sonra barışı getirdim diyerek olayı kendine yontuyor.

Özellikle para, zaman ve tanrı konularında değindiği bir çok noktanın altını çizmeden edemedim. Ne yazık ki artık hepimiz birer ucundan kıyısından da olsa papalagiyiz. Bundan nasıl kurtulurum? diye düşündüğümde bulduğum cevap şu oldu: hakkını vererek müslümanca yaşayarak!

Çünkü Samoa yerlilerinin Büyük Ruh'a tapınışlarındaki samimiyetle bir müslümanın yaşadığı gerçek samimiyetin paralel olduğunu hissettim.

Modern zaman dişlisinin çarklarında yuvarlanıp giderken bir süreliğine durduma kolunu çeken bir kitap Göğü delen adam. Bir mola vermek isteyenlere tavsiyemdir!

Bir kaç satırla yazımı bitireyim :

Para uğruna,mutluluklarını vicdanlarını yitirenler; gülmekten, onurundan, sevincinden hatta karısından, çocuğundan olanlar vardır.

Eğer insan çok fazla "şey" e gereksinim duyuyorsa, bu büyük bir yoksulluğun göstergesidir.

Beyaz adamın yaptığı hiç bir şey büyük ruhun mucizelerine yaklaşamaz bile.

Makineleri, marifetleri, büyüleri hiç bir şeyi insanın hayatını uzatmaya yetmedi; ne de insanı daha mutlu huzurlu kılmaya. Gelin onun için biz Tanrı'nın mucizevi makinasına ve onun becerilerine bakalım ve eğer beyaz tanrı bir oyun edecek olursa görmezden gelelim.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Birşeyler söyleyesim geldi