10 Temmuz 2015 Cuma

Üzgünüm


Geçenlerde yani haziran sonunda sanırım ODTÜ mezuniyet töreninde dahiyane pankartlar açmış yine.

Allaha küfür , islama, müslümana hakaret eden, araya siyaset iliştirilen mesajlar. Sorsanız bu gençlerin çoğu apolitik , demokratik hümanisttir. Fakat aslında içten içe hepsi chp zihniyetinde ve faşisttir. Ellerine versek bizi diri diri yakarlar çok net. Bakmayın özgürlük demokrasi diye ağlandıklarına, . Filistini gazzeyi suriyeyi gösterdiğinizde kahrolsunlar diyen bir zihniyetten çıkabilecek tek şey sizi yakmak yıkmak olacaktır. Gezi de yaptıkları da ispatımız olsun.

 Bu pankartları açanların hepsi şimdi sosyal ve iş hayatında önemli konumlara sahip birer birey olacaklar. Çünkü Odtü bu ülkenin iyi dediğimiz üç üniversitesinden biri. Odtü- İtü- Boğaziçi sanki Allahsız kitapsız insan yetiştirme okulu gibiler. Her mezun olan mı din düşmanı olur arkadaş?

Üzgünüm. Vakti zamanında bu üniversitelerden birini kazanamadığım, böyle bir çabam olmadığı için. Benim gibi senin gibi müslümanların o üniversitelere giremediği, girenlerinde sağlam çıkamadığı için. Bu gün hala fabrikadan çıkar gibi tek tip kafa yapısıyla  senelerdir öğrenci mezun eden o üniversitenin değişmesi için hiç bir adım atılmadığı için.

Deli gibi eğitimi olan, ingilizce ve başka dillerde şakıyan ama tüm eğitimini İslam karşıtı olmaya adamış binlerce insan var şuan piyasada. İyi diyebileceğimiz yerleri zapt etmiş, plaza dilleriyle aralarında ülke kurup batıran, şarabını yudumlayıp jazzını dinlerken hümanist, yolda başörtülü birini gördü mü şeytana dönüşen, dilde antikapitalist özde paranın anasını ağlatan bu insanların eğitimleri hep ziyan gözümde. Al at çöpe. Zaten yıllardır yaptıkları da kuru kuru siyaset. Bu ülkeye o bağlamda da bir katkıları olmadı hiç gezi gibi yakıp yıkmaların dışında.

Üzgünüm çünkü bu üniversitelerin ürettiği tek tip insana karşı sağlam üniversiteler yetişmediği için. Belki de yetişiyordur bilemiyorum. Fakat genel olarak gördüğüm refah seviyesi artan muhafazakarların kendilerini hem dini hem dünyevi ilimde yetiştirmek yerine daha çok malda mülkte almada harcamada yetiştirmesi. Bakıyorum adamlar fikirleri ve eylemleri faşist ve yanlışken davalarında ısrarcılar. Ülkenin yüzde doksanı kağıtta da olsa müslümanken islama küfredebiliyorlar pankartlarla.
Peki ya bizler? Kaçımız aktivist olabiliyoruz? Fikirlerimizi gerçekten savunabiliyoruz? O şekilde bir bilgi birikimimiz var? Vallahi yok.Ben öyle yetiştirilmedim kendimde olamadım. Çok radikal ve  aktivist ruhlu olmayı hep istedim ama hayal olarak kaldı. Çoğu zaman kendi içimde de bunun savaşını verir yerime otururum. Çoğumuz inandığımız değerler hakkında düşünmeyiz bile. Alfabesine bakmayız, sonucuna varmayız. Esaslı bir çalışmamız verimiz yok belleklerimizde. La havleye bir yaşam sürüyoruz ve başarısız oluyoruz. Bir kafire göre sesimin gür, bilgimin çok , yüreğimin de kuvvetli olması gerekmez mi?

Bizim buna ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Bilinçli, kendini yetiştiren ve sesi gür çıkan, yirmi sekiz şubat dönemindeki gibi inandığı değer uğruna savaşan bir nesile.
Ben öyle olamadım ama nasip ederde rabbim bir evladım olursa öyle olması için çok çabalayacağım.

Buda burda dursun.
9 yorum:

 1. Öyle güzel özetlenmişsin ki, tebrik ederim. Maalesef hakkıyla müslüman olamıyoruz. Sesimizin daha güçlü çıkması gerekirken, her geçen gün daha da zayıflıyoruz. Rabbim sonumuzu hayr etsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tşk ederim sevgili rmmbr :) Maalesef gevşeklik mevcut hepimizde. Buda bir özeleştiri :( Aminn aminn tüm dualarına

   Sil
 2. Bunlarin aileleri de evlat yetistirdim Odtu'de okuttum diye seviniyor ya ben de ona sasiyorum. Hayir komik olsa eglenceli olsa zeka piriltisi tasisa bi nebze. Sirf inatlasma kutuplasma daha fazla nasil cirkinlesebiliriz de dikkat cekeriz cabasi. Ulkenin aydinlari(!) Da yere goge sigdiramaz bunlari. Bi yalandan pohpohlama. Benim bi beklentim var bunlar hakkinda gerceklescegine de eminim bekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. oo hemde ne gurur ne sevinç. Odtü bu boru mu :) Lütfen seyhanım onlar bu ülkenin zeki çocukları (!) Gezinin pırlantaları :) Neymiş o beklentin, lütfen paylaş bennen. Çok merak ederim şimdi :o

   Sil
 3. Duşuncene ve ellerine saglik. Hislerime tercuman olmussun. Ogrencilerime gidin en iyi universitelerde okuyun. Oralara temiz, saf Anadolu çocukları yani sizler gidin diyorum. Cocuklarimin da iyi eğitim alıp adını saydigin üniversitelere gitmesi icin caba sarfediyorum. Iki kanatla ( hem maddî hem manevî) uçacak nesiller için çok calismamiz gerekiyor kardeşim. Dua edelim Inşaallah. .. Sevil

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dua edelim inşallah.. Gidip oralarda iyi birer temsilci olsunlar. Senden de allah razı olsun sevilcim.. ne iyi öğretmensin, senin gibi öğretmenlere ihtiyacımız var.

   Sil
 4. Maalesef pek çoğu için doğru bu tanımlama. Körü körüne inanmaya, bu yüzden vizyonun daralmasına yobazlık mı deniyordu? Ama onlar yobaz olamazlar, çünkü bildiğimiz gibi yobazlık inançlı olmayı gerektirir.Çok özür :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) çok doğru dedin deryacım. Hay ağzına sağlık :))

   Sil
 5. kapalılara yobaz diyorlar ama bizlere saygılı olmadıkları için asıl kendileri yobaz bunu bilmiyorlar, çıplak gezenler modern, başörtü takanlar yobaz!

  YanıtlaSil

Birşeyler söyleyesim geldi